Jdi na obsah Jdi na menu
 


Odstranění nosní mandle

Dne 1.11.10 brzy ráno jedeme do Thomayerovi fakultní nemocnice v Praze-Krči. Jedeme na operaci – vyndání nosní mandle. Nejsem o nutnosti operace vůbec přesvědčená. Lukáškovi nezpůsobovala žádné problémy, jedině že při rýmě nemohl pořádně smrkat, při pokusu se mu vždycky strašně zvedl žaludek. Jinak je Lukášek naprosto zdravý, ještě nikdy neměl žádnou chřipku, angínu, zánět průdušek apod. Maximálně párkrát rýmu a kašel.  Jedenkrát měl zánět středního ucha, se kterým jsme byli u obvodní paní doktorky na ORL. Ta konstatovala, že má velkou nosní mandli, že ji doporučuje odstranit, protože by mu mohla dělat potíže. Mohla….ale taky nemusela. Než jsme absolvovali předoperační vyšetření u naší dětské paní doktorky, ještě jí volám, zda máme přijít. Že nejsem přesvědčená o nutnosti operace, ptám se, co si myslí. Paní doktorka je také pro vyndání. Nechám se tedy přesvědčit od hlav studovaných a potlačím svůj vnitřní hlas, který mluví proti.
V devět ráno píchnou Lukáškovi premedikaci, za chviličku si pro něho přijedou a odváží na sál. Za 20 minut má být hotovo, čekám na pokoji, až ho přivezou dospat narkózu. Večer už bychom měli jít domů. Za hodinu začínám být trochu nervósní. Nemusím se smažit dlouho. Z chodby se ozve moje jméno. Stojí tam anestezioložka a ještě nějaký muž. Přivítají mě úvodem, že se nemám lekat, ale vznikly komplikace. Při vyndavání endotracheální trubice se Lukáškovi křečovitě stáhly dýchací cesty. Nemohl vůbec dýchat. Museli ho znovu intubovat a musí ho převést ke sledování na JIPku. Prý je to komplikace relativně častá, a když nevzniknou další komplikace, bude v pořádku. A pak ho vezli sanitkou, na lehátku mu koukala jen hlava, z pusinky vedla endotracheální trubička připojená k dýchacímu vaku, který paní anestezioložka pravidelně mačkala. Pomáhala mu dýchat. Do smrti na tenhle pohled nezapomenu.

Čekám před JIPkou, až mě za ním pustí. Dlouho se nic neděje. Až asi za půl hodiny vyjde paní anestezioložka, říká mi, že Lukáškovi trubici vyndali, ale pral se s nima a měl zase velké potíže s dýcháním. Napíchali mu nějaká sedativa, aby byl v klidu. Na uvolnění dýchacích cest mu dali kapačku s kortikoidy. Nepustí mě za ním, abych ho prý nerozrušila. Mám ho nechat spát. Sestřička z JIPky mi přinese telefonní číslo, ať si večer zavolám, jak je na tom.
Volám už ve tři odpoledne, pořád spinká, dýchá klidně. Navečer jedeme za ním. Zase ta samá, moc hodná sestřička nás uvítá. Říká, že Lukášek už se probral, komunikuje, dívá se na pohádku. Pustila by nás za ním, ale nedoporučuje nám to. Mohl by se při našem odchodu rozplakat a zhoršit se mu dýchání. Je mi to strašně moc líto, že je tam bobek sám, ale usoudíme, že něco na tom je a necháme to na ráno.

Ráno v devět opět stojíme před JIPkou. Uvítá nás pan doktor, zavede k Lukáškovi. Bobíšek má slzy na krajíčku, leží apaticky a jen slabým hláskem kňourá, že chce pryč. Ukazuje mi ručičku se zavedenou kanylkou, snímače na hrudníčku. Slibuju mu, že už budeme spolu a půjdeme pryč. Pan doktor mi říká, že přes noc Lukášek dýchal v klidu, může nás pustit na standardní pokoj. Ptám se, co je pravdy na tom, že je to častá komplikace. Diví se, prý to tak není. Že Lukášek má hodně citlivé dýchací cesty. Musíme na něj dávat pozor, před eventuální další operací hned důrazně hlásit, že měl tuhle komplikaci. Domů nám dají kortikoidové čípky, pro jistotu.
Po poledni nás vezou sanitkou na standardní pokoj na ORL. Jede s námi ona hodná sestřička a já opět vyzvídám. Stává se vám, že přivezou dítě po nenáročně operaci s dýchacími problémy? Také mi potvrdí, že ne.
Na ORL o nás hned vědí, co jsme prošli. Je nová směna sestřiček, takže museli být informované od předešlé směny. Usmívají se na nás, zajímají se, uklidňují, že už bude dobře. Naštěstí je. Ještě jednu noc se vyspíme a můžeme domů.

Pooperační hojení doma: nenastaly žádné problémy, vše bylo jako kdyby na žádné operaci nebyl

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nosní madlička

(Hanka, 28. 4. 2011 14:31)

Dobrý den,

příští týden se chystáme a vyndavání nosní mandličky. Mám stejné pocity jako jste měla vy před zákrokem... Nejsem přesvědčená o jeho nutnosti... Ale dle ORL lékařky a naší obvodní lékařky je to nutné, tak jsem nakonec souhlasila. Ale po přečtení vašeho článku jsem o nutnosti přesvědčena zase o něco méně. Obdivuji Vás, že jste vše prožívala v klidu, já bych se tam asi zhroutila a lékaři by si něco vyslechli. Naštěstí pro vás vše dopadlo na jedničku a doufám že je syn v pořádku. Četla jsem zatím jenom samé pozitivní zprávy o těchto zákrocích, a jsem ráda, že jsem si přečetla konečně jeden takový, který mluví pravdu a tak jak to doopravdy je a co se může stát. Tak nám držte palce, ať nám to dopadne dobře. Mějte se moc hezky. Hanka Gregorová

Re: Nosní madlička

(Dáša, 28. 4. 2011 14:40)

Budu vám držet palce! U nás na poliklinice to dělají i ambulatně, ještěže jsme tam nešli. Nemám zdání, jak by si s takovou komplikací poradili. Nicméně bych ještě měla do článku napsat, že od té doby, co byl Lukáš na vyndání, mu už 3x píchali ucho!!!! Předtím byl pořád zdravý jako rybička.

Re: Re: Nosní madlička

(Hanka, 28. 4. 2011 15:19)

My jedeme do nemocnice do Kladna, kde to dělají v celkové anestezii a taky ale ambulantně. Ráno v 7 máme nástup a odpoledne v 1 hodinu máme jet domu, pokud bude vše OK. Naše malá je taky zdravá, akorát jednou měla zánět středního ucha, které jí ani nepíchali, jenom jsme ho rozkapávali. Ale bylo mi to doporučeno. Letos v zimě měla dost často kašel a rýmu, ale to přičítám spíš tomu, že je v kolektivu ve školce než nosní mandli. No uvidím :-) Doufám že to dobře dopadne a nepožijeme si to co vy... Já bych asi tak silná jako vy nebyla. Asi by v nemocnici zjistila jak vypadá hysterická maminka....Až budeme mít po zákroku, tak vám napíšu jakou jsme měli zkušenost.... Mějte se hezky a moc děkuji za vaší verzi takto běžného zákroku... A můžu upřímně říct, že mám čím dál tím větší chuť to zrušit.... H.

Re: Re: Re: Nosní madlička

(Dáša, 28. 4. 2011 19:07)

:)))) však se nebudu v článku chlubit, jak jsem se před anestezioložkou rozplakala, následně klesla nějaké chuděře sestřičce do náruče a řvala, psala zoufalé sms kamarádkám, o kterých vím, že mi nabídnou rameno, do noci strávila na netu čtením, cože se mu to stalo......:)
Napište, jak to u vás dopadlo. Myslím na vás!

Re: Re: Re: Nosní madlička

(Jana, 23. 6. 2011 12:01)

Dobrý den,
mám 4 letého syna, opakovaný kašel (no spíše stálý kašel), rýma, bolavá ouška, zatím nikdy nepíchaná, časté vysoké teploty, ale nikdy se na ně pan Dr. z ORL nedívá dobře a říká, že je akutní nosní mandli odstranit. Chystáme se nyní na potřetí - poprvé, když jsme přijeli do nemocnice, odpoledne mu vyskočili vysoké teploty, takže šupem domů. Náhradní termín asi za dva měsíce. Mezitím bez komplikací a týden před zákrokem šílený kašel s tím, že to má na průduškách a dětský lékař den před nástupem zkonstatoval, že by to bylo nebezpečné ať to znovu přeložíme. Volám do nemocnice a tam mi náhradní termín neřekli, že prý se mám objednat až bude zdravý. Od té doby samý kašel a rýma a minulý týden rozbolelo ucho, tak jsme šli na ORL a tam opět pan doktor, že je to akutní, dostal ATB a že prý se mám objednat opět s tím, že prosím nejbližší termín a ten bude koncem září. To jsem nyní zvědavá, jak to doklepeme. Ale upřímně doufám, že mu to pomůže protože od září, co nastoupil do školky, tak jestli tam byl v celku 1 měsíc a zbytek promarodil. Tak to je náš příběh. Mějte se hezky. Jana K.

Re: Re: Re: Re: Nosní madlička

(Dáša, 23. 6. 2011 14:41)

Teda bobek maličký, ten si vytrpí, a vy s ním. Zkoušela jste i alternativní léčbu? Homeopatii? Mám s ní výborné zkušenosti. Každopádně vám moc přeju, aby jste už mohli brzy jít na odstranění nosní mandle a hlavně aby vám to pomohlo! Držím palce!

Re: Re: Re: Re: Re: Nosní madlička

(Jana, 23. 6. 2011 18:11)

Děkuju za podporu. Máme dětského doktora, který se zabývá homeopatií, takže také zkoušíme, ale zdá se , že zatím jsme na rozcestí a uvidíme, co se stane po odstranění mandle. Ale, že jsou to nervy, to vám řeknu. Člověk si přeje mít zdravé dítě a když neví co přesně mu chybí nebo naopak vadí, je to těžké. Ale přitom je to živé dítě, někdy až moc. Opravdu ho zastaví až teploty, takže nějaké vyležení u nás není snadné :)
Tak nám snad v září nebude nic stát v cestě. Jana

Re: Re: Re: Re: Nosní madlička

(Mirka, 29. 5. 2014 9:35)

Jako bych četla příběh náš, když čtu váš komentář...sice jdeme poprvé na mandličky(první termín), ale malý kašle a má rýmu, zítra máme jít na předoperační vyšetření ...takže předpokládám, že to také budeme muset odložit a nevím s naší rýmou a neustálým kašlem, kdy se na zákrok vlastně vůbec dostaneme :-( ?!?!